Karob to roślina, która jest stosunkowo mało znana. Jednak wiele osób, choć nie zawsze zdają one sobie z tego sprawę, miało już okazję próbować produktów z dodatkiem takiego składnika. Czym wyróżnia się karob i czy działa pozytywnie na ludzki organizm?

Karob – możliwości użycia

Nazwa karob jest bardzo mało znana. W Polsce częściej używa się nazwy chleb świętojański, a mączka chleba świętojańskiego to coś, co można bardzo często znaleźć w gotowych produktach. Mało jednak jest jeszcze osób, które decydują się na zakup karobu w celu włączenia go do codziennej diety. Tymczasem posiada on szereg właściwości godnych uwagi. Można tu wymienić między innymi:

  • poprawę perystaltyki jelit
  • korzystny wpływ na żołądek
  • obniżenie poziomu cholesterolu
  • wspomaganie w diecie odchudzającej

Także osoby, które nie są zainteresowane tymi właściwościami karobu mogą chętnie korzystać z tej rośliny. Zawiera ona bowiem takie witaminy jak A, D i E, a ponadto wapń i fosfor. Wszystkie te składniki są niezbędne w codziennej zdrowej diecie, dlatego też warto z nich skorzystać. Niedobory witamin A i E najczęściej objawiają się niekorzystnymi zmianami na skórze. Dlatego też w przypadku przesuszenia skóry warto jest suplementować te składniki w jak najbardziej naturalny sposób.

Karob – w profilaktyce chorób

Oprócz wymienionej już właściwości, czyli obniżania poziomu cholesterolu we krwi, karob może być wykorzystywany także w innych przypadkach. Dzięki działaniu antybakteryjnemu można używać go w przypadku infekcji. Szczególnie zalecany jest przy chorobach górnych dróg oddechowych. Zawarte w karobie substancje mogą zadziałać korzystnie także w przypadku biegunki i podrażnienia jelit. Tak działają substancje śluzowe, które mogą chronić przewód pokarmowy przed działaniem szkodliwych substancji.

Wymienione składniki karobu, takie jak wapń, witamina D i fosfor to najlepsze środki przeciwdziałające osteoporozie. Karob można stosować zarówno zapobiegawczo, jak i wspomagająco w procesie leczenia tej choroby. Oczywiście o zamiarze stosowania karobu warto jest powiadomić lekarza.

Gdzie kupić karob?

Jeśli chodzi o taki produkt jak karob cena może się różnić w zależności od producenta i miejsca zakupu. Zazwyczaj droższy produkt będzie jednak posiadał certyfikaty potwierdzające, że został on wyprodukowany bez szkody dla naturalnego środowiska. Ze względu na to warto jest zdecydować się na nieco droższą wersję, tym bardziej że karob jest zazwyczaj tańszy niż kakao. Karob najczęściej dostępny jest w formie proszku, który od razu można wykorzystać. Najlepiej nie poddawać karobu obróbce termicznej, aby zachować wszystkie jego właściwości.